„Работата няма да дойде сама при вас. Трябва да се борите за нея!“ Това каза Иводор Ковачев, председател на фондация „Мисия Спасение“ пред 59 бежанци от Сирия и Ирак, настанени в регистрационно-приемателния център в квартал „Военна рампа“. Поводът за срещата бе втория по ред семинар в рамките на проекта „Преход с изкуство и познание“, финансиран от Програмата за подкрепа на НПО в България по ФМ на ЕИП 2009-2014. Той се проведе на 17 ноември в бежанския лагер, а темата беше „Трудовия пазар в България и Европа“.
Албена Иванова, старши консултант и мениджър „Управленски системи“ към голяма консултантска фирма, запозна присъстващите със спецификата и изискванията на трудовия пазар у нас и в ЕС. Разясни им също правата и възможностите да кандидатстват за работа, както и да се регистрират в определен от закона срок в бюрото по труда след придобиване на статут. Бяха дискутирани още конкретни казуси и проблеми, които повдигнаха някои от бежанците. Иводор Ковачев, в качеството си на работодател, сподели част от качествата, които кандидатите за работа трябва да притежават, а именно: борбеност, честност, почтеност, умение за работа в екип, уважение към останалите хора и др. „Ако се борите за работата си, вие ще я спечелите“, насърчи ги още той, добавяйки: „Но след като я получите, ако вие се държите като лъжци, измамници, наранявате хора, не умеете да се извинявате и да прощавате, бързо ще я изгубите. Защото никой работодател не иска такива служители.“
Бежанците, които не са присъствали на първия семинар, получиха листовки с информация за правата и задълженията им в България, за безплатна правна помощ, както и контакти на важни държавни институции и лечебни заведения. Екипът на фондация „Мисия Спасение“ и доброволци отново раздадоха помощи на присъстващите –одеяла, топли шалове, ръкавици, бельо и чорапи.
В организирането на събитието фондацията срещна пълната подкрепа на Държавна агенция за бежанците при Министерски съвет и бежанския център в лицето на г-н Атанас Младенов, началник отдел „Производство и международна закрила“ и г-жа Красимира Христова, гл. експерт към Дирекция „Социална дейност и адаптация“.